wtorek, 10 czerwiec 2014

Z jabłoni na murawę spada jabłko białe

Z jabłoni na murawę spada jabłko białe…

Przygotowanie potraw to nie tylko sam akt gotowania, to także wcześniejszy namysł nad tym: co będziemy gotować, świadome zakupy - wybieranie zdrowych produktów(…) Uczymy się świadomego gotowania lub uważnego gotowania, czyli bycia  obecnym w tym, co właśnie robimy- np. myjąc i obierając warzywa nie myślimy o innych sprawach(..) pisze Ewa Kain - Kochanowska w Smakach. Psychologia kuchni. O tę uważność w kuchni najtrudniej. Jeśli nie lubimy gotować, to dlatego, że uważamy gotowanie za czynność prozaiczną i monotonną. Tymczasem na pewno gotowanie nie będzie nużące, pod warunkiem, że poza jarzynami i mięsem, wykorzystamy w kuchni owoce.

Po raz szósty zapraszamy na spotkanie z cyklu Literatura w kuchni. Kuchnia w literaturze, pod tytułem: Z jabłoni na murawę spada jabłko białe…, które odbędzie się w środę, 18 czerwca o godzinie 18.00, w Sali Kolumnowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy  ul. W. Korfantego 34.

Spotkanie poświęcone zostanie jabłku  biblijnemu, jabłku mitologicznemu,  będzie mowa  o zabijaniu smaku jabłka przez prof. Pieniążka i wielkim powrocie do hodowli starych, znanych i smacznych odmian  sprowadzonych swego czasu przez naukowca do odmian o jednym smaku. Nasi goście dowiedzą się, co Jan III Sobieski miał na myśli i dlaczego wierzbówki białe zostały przez Króla nazwane kosztelami, i  dlaczego księżna Anna, wdowa po księciu Henryku Pobożnym, szczególnie  pilnowała zbiorów jabłek.     
Jabłko odniosło wyjątkowy, marketingowy,  sukces. Za przyczyną Adama i Ewy. Zjedzone, przyczyniło się do naszego wygnania z raju, jest symbolem grzechu pierworodnego  i z tego też powodu bardzo często widzimy jabłko na obrazach Maryi z Dzieciątkiem.
 Jednakowoż ciągle cieszy się sławą owocu smacznego, wykorzystywanego wszechstronnie w potrawach, rządzi w poezji i prozie  jako ten wiodący owoc niosący w sobie pokuszenie i jego skutki. Bywa synonimem erotycznej ekstazy, a i bywało   przez wieki symbolem władzy królewskiej. Jabłko rządzi i rządzić będzie w naszej kuchni i na naszym spotkaniu, chociaż na pewno padnie tu i ówdzie słowo o malinach, śliwkach i gruszach. W kontekście kuchni i literatury.

Zapraszamy.

St.Kamocki
 

Prowadzi: Jolanta Zaczkowska
Czas: środa, 18 czerwca godz. 18.00
Miejsce: Sala Kolumnowa  gmachu Muzeum Górnośląskiego  w Bytomiu
przy ul. W. Korfantego 34