poniedziałek, 12 maj 2014

Noc Muzeów w Bytomiu

Noc Muzeów rozpoczynamy o 18.00, a zakończymy o 24.00. Przez cały ten czas trwać będzie Noc z herbatą, czyli prezentacja połączona z możliwością degustacji różnych rodzajów i gatunków najlepszych herbat firmy Oxalis przygotowana i prowadzona przez bytomską herbaciarnię „Herbata” z ul. Rycerskiej 3 w Bytomiu. Muzeum zaprasza także na spotkanie - Moda jako narzędzie propagandy - gdzie poznamy inne funkcje ubioru, niż tylko okrywanie ciała. Opowie o nich Aleksandra Misiołek, a Kasia Majzel (projektantka mody) prezentować będzie współczesne stroje inspirowane cytatami i wizerunkami historycznych kobiecych postaci.  To tylko wybrane atrakcje, jakie przygotowało dla zwiedzających Muzeum w Bytomiu.  

O godzinie 19.00 w Sali Gorczyckiego odbędzie się koncert kameralny W bytomskim salonie towarzyszący otwarciu wystawy Stary Bytom. Wykonawcy w składzie Hanna Balcerzak i Aleksanda Gajecka-Antosiewicz (duet fortepianowy) oraz Kwartet Akademos zaprezentują muzykę przełomu XIX i XX wieku. W programie koncertu znajdą się między innymi, nigdy nie wykonywane publicznie po 1945 roku w Bytomiu, utwory kompozytorów bytomskich: Heinricha Schulzt-Beuthena oraz Paula Kraussa, specjalnie opracowane i przygotowane przez wykonawców na koncert w Muzeum Górnośląskim. Natomiast o godzinie 20.30 w Sali Kolumnowej zapraszamy na spotkanie z cyklu Literatura w kuchni. Kuchnia w literaturze, poprowadzone  przez Jolantę Zaczkowską: „Zupy białe , zupy rumiane, rosoły delikatne…”

W gmachu głównym przez cały czas trwania Nocy Muzeów prowadzone będą warsztaty asamblażu w oparciu o twórczość Władysława Hasiora i warsztaty Sztuka w działaniu (Land Art, Street Art, malowanie paskiem). Zorganizowany zostanie pokaz prac autorstwa Władysława Hasiora ze zbiorów Muzeum. W ramach warsztatów asamblażu będzie można stworzyć własną pracę inspirując się wybranym tytułem pracy  Hasiora. W efekcie uczestnicy porównają swoje dzieło z koncepcją artysty. Warsztaty Sztuka w działaniu (Street Art, Land Art oraz Wieczorne czarowanie) to propozycja Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego, gdzie będzie można poznać współczesne techniki artystyczne.
W dawnej wozowni, czyli obecnym budynku przy ul. W. Korfantego 34a, odbędą się III Targi Sztuki Młodych. Do świetlicy muzealnej zapraszamy na zajęcia Tajemniczy świat zwierząt, gdzie Andrzej Pająk zaprezentuje  gady i pająki. O 21.00 zaprezentujemy film: Nadejdą jeszcze chwile w reżyserii Leszka Staronia, a o 22.30 zapraszamy chętnych do udziału  w Finiszu Rajdu Ptasiarzy.
Punktem kulminacyjnym Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie koncert Pod osłoną nocy. Wykonawcy – EVAH (Ewa Uryga) i trio jazzowe. Zespól  wykona najpiękniejsze utwory o miłości z repertuaru Whitney Houston, Roberty Flack czy Lionel’a Richie. W programie znajdą się m.in. utwory takie jak Hello, Thinking about you, Killing me softly, One moment in time, Endless love, Corcovado, Foggy Day. Podczas koncertu wokalistka wykona swój najnowszy utwór My only life. EVAH to jeden z najlepszych polskich głosów jazzowych i soulowych. Artystka pracowała w Stanach Zjednoczonych, gdzie porównywano ją z Mahalią Jackson czy Ellą Fitzgerald. Po pięciu  latach przerwy rozpoczęła pracę nad nowym albumem. W Muzeum wystąpi ze znakomitym jazzowym trio w składzie: Dariusz Ziółek (gitara basowa), Piotr Wrombel (fortepian elektryczny) i Grzegorz Poliszak (perkusja).

Termin: 17 maja 2014, godz. 18.00
Prowadzą: wszyscy pracownicy MGB
Miejsce: wszystkie budynki MGB

 

Harmonogram Nocy Muzeów 2014
sobota, 17 maja 2014

Wszystkie ekspozycje w tym dniu będą udostępnione bezpłatnie
Wystawy stałe:
1. „Przyroda Górnego Śląska Lasy, wody i mokradła”
2. „Z życia ludu śląskiego XIX - XX wieku”
3. „Galeria Malarstwa Polskiego”

Wystawy czasowe:
1. „Galeria Sztuki Współczesnej. Pokaz 4”
2. „Stary Bytom”
3. „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”
4. „I wojna światowa i czyn Legionów. Symbole męstwa i chwały”
5. „Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej”


Gmach główny, pl. Jana III Sobieskiego 2
18.00 Otwarcie Nocy Muzeów
18.30 - 24.00 Warsztaty asamblażu w oparciu o twórczość Władysława Hasiora, sala 112
19.30 - 20.00 „Sztuka w działaniu”, warsztaty Land Artu, sala 112
20.00 - 22.00 „Sztuka w działaniu”, warsztaty Street Artu, sala 112
22.00 - 24.00 „Sztuka w działaniu”, malowanie piaskiem, sala 112
18.30 Otwarcie wystawy „Stary Bytom”, sala B, kuratorzy: Joanna Lusek, Maciej Droń – Dział Kresów  
18.30 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Malarstwa Polskiego”
19.00 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Sztuki Współczesnej. Pokaz 4”
19.30 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Malarstwa Polskiego”
20.00 Koncert kameralny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w „Galerii Sztuki Współczesnej. Pokaz 4”
19.00 „Przyroda Górnego Śląska. Lasy. Wody i mokradła” oprowadzanie
19.30 „Z życia ludu śląskiego XIX -XX wieku” oprowadzanie
20.00 „Galeria Malarstwa Polskiego” oprowadzanie
21.00 „Stary Bytom” oprowadzanie
21.30 „Przyroda Górnego Śląska. Lasy, wody i mokradła” oprowadzanie
22.00 „Galeria Malarstwa Polskiego” oprowadzanie
23.30 „Stary Bytom” oprowadzanie

Świetlica, wejście od ul. Piłsudskiego
18.00 Tajemniczy świat zwierząt (żywe gady, pająki), prowadzenie: Andrzej Pająk
18.45 Quiz „Prawda czy fałsz”
19.00 Tajemniczy świat zwierząt (żywe gady, pająki), prowadzenie: Andrzej Pająk
19.45 Quiz „Prawda czy fałsz”
20.00 Tajemniczy świat zwierząt (żywe gady, pająki), prowadzenie: Andrzej Pająk
20.45 Quiz „Prawda czy fałsz”
21.00 Pokaz filmu „Nadejdą jeszcze chwile” w reżyserii Leszka Staronia
22.30 „Finisz Rajdu Ptasiarzy”


Budynek na ul. W. Korfantego 34
18.00 – 24.00 „Gry i zabawy w średniowiecznym Bytomiu”, sala 210
18.00 – 24.00 „Moda jako narzędzie propagandy”, Sala Kolumnowa
18.00 – 24.00 „Herbaciane degustacje” przygotowane przez Herbaciarnię z ul. Rycerskiej w Bytomiu oraz Oxalis Polska
18.15 Otwarcie wystawy „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, sala 203, Kurator – Urszula Batko, Dział Etnografii
18.30 – 23.00 „Szlak kolorowych miast”, gra rodzinna na wystawie „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, sala 203
19.00 Koncert kameralny towarzyszący otwarciu wystawy „Stary Bytom”, wykonawcy: Hanna Balcerzak i Aleksanda Gajecka-Antosiewicz oraz Kwartet Akademos, Sala Gorczyckiego
20.30 Spotkanie „Zupy białe, zupy rumiane, rosoły delikatne…”, Sala Kolumnowa, prowadzenie: Jolanta Zaczkowska  
21.00 „I wojna światowa i czyn Legionów. Symbole męstwa i chwały” oprowadzanie
21.30 „Przy kuchennym stole – wnętrza i smaki kuchni śląskiej” oprowadzanie
22.30 Koncert „Pod osłoną nocy”– EVAH (Ewa Uryga) i trio jazzowe, Sala Gorczyckiego
22.30 „I wojna światowa i czyn Legionów. Symbole męstwa i chwały” oprowadzanie
22.30 „Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” oprowadzanie


Budynek przy ul. W. Korfantego 34a (dawna wozownia)
18.00 – 24.00 „III Targi Sztuki Młodych”