czwartek, 12 lipiec 2012

Galeria Szyb Wilson

Opublikowano w Mikser
/

Galeria „odzyskuje to, co zabrał przemysł”. Z zewnątrz Szyb Wilson przypomina o swojej historii. Znajduje się na liście Szlaku Zabytków Techniki.

Galeria Szyb Wilson posiada urok dobrze wychowanego szaleńca. Gdybym wcześniej wiedziała, włożyłabym niebieską sukienkę, niestety mogłam tylko zerkać ukradkiem w poszukiwaniu białego królika. Wewnątrz budynku współcześni artyści mają okazję przedstawić widzom swoje absolutnie (nie)rzeczywiste wizje w świetle dziennym. Na granicę Nikiszowca, Janowa i Szopienic dotarłam w związku z odbywającym się właśnie Art Naif Festiwal, który będzie trwał do 17 sierpnia. Głównym tematem tegorocznej edycji jest kultura Izraela. Organizatorom udało się pokazać prace ponad dwustu artystów pochodzących m.in. z Izraela, Brazylii, Burkina Faso czy Kuby.

Galeria „odzyskuje to, co zabrał przemysł”. Z zewnątrz Szyb Wilson przypomina o swojej historii. Znajduje się na liście Szlaku Zabytków Techniki. Budynki, zaprojektowane przez braci Zillmanów, od 1935 r. znane są pod nazwą upamiętniającą nazwisko dwudziestego ósmego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Stanowiły one część Kopalni Wieczorek i służyły za miejsce, gdzie górnicy mogli odpocząć w przerwach od pracy.  Zamknięty w 1995 r. szyb zyskał nową tożsamość w 1998 r., dzięki współpracy Johanna Brosa (Pro Inwest Sp. zo.o.) i Moniki Pacy (Fundacja Eko-Art. Silesia).

Przestrzeń galerii wykorzystuje się do organizacji koncertów, festiwali, bali, spektakli, wykładów, konferencji, imprez wystawienniczych, sesji zdjęciowych, zdjęć filmowych, pokazów mody, imprez prywatnych i wieku innych. Warto zatem na bieżąco sprawdzać aktualności na stronie internetowej http://szybwilson.org/index.php

Galeria Szyb Wilsonźródło: http://szybwilson.org

Galeria Szyb Wilsonźródło: http://szybwilson.org