poniedziałek, 26 maj 2014

„My sweet sixteen" – popkulturowe urodziny

Opublikowano w Mikser
/ Magdalena Wróbel

Pod jeden z amerykańskich klubów podjeżdża wielka limuzyna. Po czerwonym dywanie kroczy młoda dziewczyna, która  w mocnym makijażu wygląda na zdecydowanie więcej lat niż w rzeczywistości. Otwierają się drzwi i oczom widzów ukazuje się tłum młodzieży skandującej imię głównej bohaterki wieczoru. Zabawa trwa w najlepsze, zwieńczona koncertem wyjątkowo modnej wśród nastolatków gwiazdy. Na koniec jeszcze prezent od rodziców – nowiusieńki samochód, prosto z salonu. Spektakl bogactwa, przepychu, próżności i szpanu.

Tak właśnie wyglądały urodziny amerykańskich 16-latków w wyemitowanym przez kanał MTV programie „Moje super słodkie urodziny”. I choć jak większość tworów tejże stacji – dość przejaskrawiony i do bólu „popkulturowy” to jednak daje on pewien obraz tamtejszej młodzieży.

W kulturze zachodniej to właśnie 16 urodziny są tymi szczególnymi. Wiąże się to przede wszystkim z możliwością otrzymania prawa jazdy, co stanowi jeden z pierwszych poważnych kroków ku dorosłości. W Polsce przyjęło się, iż takie wyjątkowe znaczenie nadaje się 18 rocznicy urodzin. Jest to moment osiągnięcia pełnoletniości, otrzymania dowodu osobistego, a także możliwości korzystania z pełnych praw publicznych.

W Polsce w ostatnich latach stała się popularna elektroniczna forma składania życzeń urodzinowych. Portale społecznościowe same przypominają o urodzinach znajomych. Wysłanie życzenia to kwestia kilku kliknięć. Portale typu powinszowania.pl dostarczają internautom gotowe wierszyki urodzinowe. Spłycone i bezrefleksyjne podejście do życzeń i samych urodzin daje możliwość łatwiejszego przeniknięcia do Polski popkulturowego trendu celebrowania urodzin na Zachodzie.

W 2010 roku, stacja MTV Polska wychodząc naprzeciw zagranicznym trendom, wyemitowała polską wersję programu „Moje słodkie urodziny” w swym rozmachu nieco mniejszą, ale jednak dościgającą zachodnim wzorcom. Na jego łamach wylansowała się piosenkarka oraz blogerka Honorata Skarbek, zwana „Honey”, dla której program, stał się przepustką do muzycznej kariery.

Kultura  masowa wdziera się do życia nastolatków, obejmując swym zasięgiem coraz więcej sfer rzeczywistości. Ostatnio, coraz bardziej popularny staje się portal „Instagram” www.instagram.com, który stanowi swego rodzaju fotograficzny zapis codzienności, a zarazem  „reality show  w Internecie”. Nastolatki wrzucają tam swoje zdjęcia np. nowego kosmetyku, talerza kanapek ze śniadania, dając innym przyzwolenie na ciche popatrywanie ich prywatnego życia.

Wśród polskich nastolatków króluje także „Ask me” (www.ask.fm), czyli miejsce, gdzie młodzi mogą zadawać sobie pytania w sposób anonimowy lub jawny. Analizując treści kont nastolatków na tym portalu można odnieść wrażenie, że młodzież próbuje niejako "wejść w rolę idola", z którym ktoś przeprowadza wywiad.. Ta ich „zabawa w idola”, wyraźnie pokazuje, iż  nastolatki są pod dużym wpływem swoich idoli, którzy imponują im nie tylko popularnością, czy talentem, ale także specyficznym stylem życia, który próbują bardziej, lub mniej naśladować.

Za pewne w niedalekiej przyszłości, MTV znów uraczy widzów kolejnym swoim programem. Smutne jest jednak to, iż w młodzieży coraz mniej jest krytycyzmu i odpowiednich kompetencji  do samodzielnego odbierania i przetwarzania wytworów kultury.