środa, 30 grudzień 2015

Pomóż zbudować plac zabaw dla dzieci w Jordanii!

Opublikowano w Artykuły
/

Kolektyw CzujCzuj - kim są i dlaczego akcja jest tak ważna? Poznajcie wyjątkową inicjatywę grupy psychologów, pedagogów i animatorów kultury, których połączył jeden cel - praca na rzecz dzieci, pomagając im zyskać poczucie własnej wartości, nauczyć mówić o swoich obawach i potrzebach oraz rozwijać empatię i relacje z innymi ludźmi.


Co chcą zrobić?

W styczniu 2016 grupa jedzie do Jordanii, by zbudować na miejscu recyklingowy plac zabaw i przez trzy miesiące prowadzić uliczne warsztaty z grupą syryjskich dzieci. W ramach akcji odwiedzą największe skupiska uchodźców: Amman, Madabę i Zarkę. 

Dlaczego uważają, że jest to ważne?
Po czterech i pół roku wojny domowej już co drugi mieszkaniec Syrii musiał opuścić swój dom. Syryjczycy uciekli głównie do państw ościennych: Turcji, Libanu i Jordanii. Żyją na walizkach, często bez możliwości podjęcia pracy, w poczuciu zawieszenia i straconego czasu. Większość dzieci nie chodzi do szkoły. Wolny czas spędzają na ulicy. Organizatorzy akcji chcieliby im pomóc.

Kim są?
Wyjazd do Jordanii nie jest pierwszą podjętą przez załogę CzujCzuj inicjatywą. Członkowie grupy posiadają doświadczenie zebrane podczas czterech lat intensywnej działalności i setek godzin przeprowadzonych zajęć. Jako kolektyw CzujCzuj zrzeszają  grupę psychologów, pedagogów i animatorów kultury z pasją do pracy z dziećmi.
Zajęcia kolektywu CzujCzuj są uzupełnieniem szkolnej edukacji. Dzięki nim dzieci zyskują poczucie własnej wartości, uczą się mówić o swoich obawach i potrzebach, rozwijają empatię i relacje z innymi ludźmi.

Po co uchodźcom plac zabaw?
Odpowiedź jest prosta: w Jordanii placów zabaw jest bardzo mało, a dzieci - dużo. W dodatku są straumatyzowane przez wojnę, która brutalnie zabrała im dzieciństwo. Tymczasem dla dziecka zabawa jest podstawową formą aktywności i nabywania wiedzy. Grupa CzujCzuj chciałaby umożliwić małym uchodźcom bycie tym, kim są - dziećmi. Miejsce, które z założenia służy zabawie, pokazuje, że zabawa jest ważna.

 

Dokładne informacje na temat projektu znajdziecie na stronie http://polakpotrafi.pl/projekt/plac-zabaw-dla-dzieci-uchodzczych-w-jordanii?utm_source=index

Środki zebrane na Polak potrafi zostaną przeznaczone na zakup materiałów do zajęć i budowy placu zabaw oraz na stypendia dla dzieci.